Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 102 | 4 822 | 2 844 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 105 | 2 401 | 927 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -204 | 995 | 437 |
| Årets resultat (tkr) | -908 | -915 | -179 |
| Summa tillgångar (tkr) | 38 036 | 37 437 | 37 868 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 3 102 | 4 822 | 2 844 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 105 | 2 401 | 927 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -204 | 995 | 437 |
| Årets resultat (tkr) | -908 | -915 | -179 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 37 930 | 37 310 | 37 764 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 106 | 127 | 104 |
| Tillgångar (tkr) | 38 036 | 37 437 | 37 868 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 7 899 | 8 807 | 72 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 411 | 364 | 234 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 25 650 | 25 920 | 26 190 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 4 077 | 2 347 | 11 372 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 38 036 | 37 437 | 37 868 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 35.6% | 49.8% | 32.6% |
| Soliditet | 21.6% | 24.2% | 0.6% |
| Kassalikviditet | 2.6% | 5.4% | 0.9% |
Sbf Råkan 21 AB ingår i en koncern med 57 bolag. Moderbolag är SBF Institution 2 Fastigheter 2 AB och koncernmoderbolag är Plantanen Group Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.